مقالات

تفاوت های PS3 و PS4

تفاوت های PS3 و PS4 – پس از رونمایی از PS4 یک چیز به طور یقین مشخص بود که قرار نیست این کنسول جدید بازی های PS3 را اجرا کند. این تصمیم سونی یک تصمیم عادی به نظر می رسید، چون که اعتبار یک کنسول به آرشیو بازی های آن بوده که این امر وفاداری طرفداران را در پی دارد. البته سونی اظهار داشت که می توان بازی های PS3 را با استریم کردن بازی کرد. البته این خود یک اشتباه بود چون که قبلا این سیستم روی کنسول Onlive به کار رفته بود و نتیجه موفقی نداشته بود.

مقایسه پردازنده های PS3 با PS4 به زبانی راحت

PS3 از معماری CELL برای پردازنده های خود استفاده کرده است. نحوه عملکرد این پردازنده به گونه ای است که چندین واحد پردازشی در کنار یکدیگر مشغول فعالیت می شوند. در دستگاه های دیگر نظیر کامپیوتر معمولا یک پردازنده قوی برای انجام کارهای مختلف وجود دارد. برای پردازش گرافیکی نیز یک پردازشگر جدا طراحی می شود. اما گفتیم که در معماری CELL پردازنده های کوچک تر با همدیگر کار می کنند. تعداد این پردازنده ها در PS3 شش عدد می باشد که هر کدام کار خاصی را انجام می دهند.

می توان فرض کرد که این مدل پردازنده می تواند قدرت بالایی در اختیار شما بگذارد. اما این امر در صورتی امکان دارد که بتوانید از تمامی پردازنده های کوچک استفاده کنید و کار بکشید. به کار گرفتن این پردازنده های کوچک کار سختی می باشد خصوصا اگر مجبور باشید کار را به صورت معکوس انجام دهید. برای مثال اگر بخواهید بازی یک دستگاه را روی دستگاه دیگر که حافظه کمتری دارد پورت کنید. می توان از طریق کم کردن کیفیت بافت های بازی به راحتی انجام داد

اما اگر پردازنده دستگاه مبدا یا مقصد، CELL باشد و دیگری پردازنده دیگری داشته باشد، کار بسیار سخت  می شود. چون که به دلیل تفاوت این پردازنده ها، تیم سازنده مجبور می شود تغیرات اساسی روی اعماق موتور بازی ایجاد کند تا اینکه بازی کار کند. این همان کار سختی است که سازندگان برای تبدیل یک بازی  PC  به بازی PS  و یا برعکسش با آن مواجه هستند. همچنین کار زمان بر و پر هزینه ای نیز می باشد.

اجازه دهید یک مثال ساده برای شما بیاوریم. مایکروسافت یک کامیون بزرگ با ظرفیت دو تن برای رساندن نامه های خود دارد. اما سونی شش کامیون کوچک، که ظرفیت هر کدامشان یک تن است دارد. تا اینجا عملکرد سونی سه برابر قوی تر از مایکروسافت می باشد. در اینجا باید بدانید که یک کامیون سونی مخصوص بسته های کوچک، یکی دیگر مخصوص بسته های بزرگ و کارت پستال و … می باشد. برنامه ریزی برای حمل این همه نامه و این که کدام کامیون باید کدام بسته را ببرد بسیار سخت می باشد.

تفاوت PS3 و PS4
تفاوت PS3 و PS4

حال اگر فقط بسته های بزرگ برای حمل داشته باشید، فقط کامیون مخصوص بسته های بزرگ فعالیت می کند و بقیه کامیون ها بیکار هستند. در این صورت این همان زمانی است که کنسول سونی با سرعت کمتری در مقابل کنسول مایکروسافت کار می کند. حال اگر دو تن بسته بزرگ برای جا به جایی داشته باشید کامیون یک تنی نمی تواند کار را انجام دهد. این همان مشکلی بود که تولید کنندگان بازی Rage با آن رو به رو بودند چون که بازی برای ساخت محیط بازی از یک بافت حجیم استفاده می کرد.

انتخاب معماری CELL برای مناسب نبود. آن ها یک سخت افزار گران درست کردند که ساخت بازی برای آن نیز بسیار سخت و پرهزینه بود. PS3 نمی توانست بازی های PS2 را اجرا کند و تبدیل این بازی ها نیز برای این کنسول به صرفه نبود. هرچند که جدیدا به لطف هکر ها اجرای بازی های PS2 کار راحتی شده است. این وضعیت یک فرصت برای ایکس باکس 360 به وجود آورد که لایق آن نبود، در نتیجه کار را برای سونی سخت تر کرد.

در نسل جدید سونی تصمیم گرفت استفاده از این معماری را کنار بگذارد. در PS4 از معماری X86-64 استفاده کرده است. معماری این پردازنده شبیه کامپیوتر است. شایعاتی وجود دارد نسل جدید ایکس باکس هم به احتمال زیاد از این معماری استفاده می کند. استفاده از این پردازنده ساخت بازی را برای بازی سازان بسیار راحت می کند. اما چیزی که برای برخی بازی سازان یک کابوس می باشد این است که، تبدیل یک بازی PS3  که برای شش پردازنده یک هسته ای طرح شده به یک پردازنده هشت هسته ای می باشد.

انتخاب پردازنده سل در نسل کنونی، تصمیمی بود که سونی دیر یا زود باید می گرفت. در کنسول PS4 سونی باید از پردازنده سل استفاده می کرد و همه مشکلات آن را می پذیرفت. در این صورت بازی های PS3 هم روی آن اجرا می شود. برای اجرای بازی های PS1 تا PS3 دستگاه PS3 بهترین است. در صورتی که شاید PS4 ادامه دهنده راه پلی استیشن باشد اما به طور کلی یک دستگاه جدید است.

تفاوت های PS3 و PS4

برچسب ها
نمایش بیشتر

consoleonline

سلام کنسول آنلاینی های خوبم. خوشحالم که در خدمت شما هستم. من هم مثل شما عاشق کنسول بازی و بازی های جذاب کنسول پلی استیشن هستم. امیدوارم بتونم مطالب مفیدی براتون توی وب سایت منتشر کنم. با ما همراه باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 + 9 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن